Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych – trwający zwykle około pół godziny. Polega on na usuwaniu płytek osadu nazębnego i przebarwień. Do wykonywania tego procesu służy piaskarka stomatologicznej, czyli specjalistyczne urządzenie, za pomocą którego lekarz kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby pacjenta i oczyszcza je. Celem piaskowania zębów jest dotarcie do wszystkich trudno dostępnych miejsc, gdzie na co dzień nie dociera szczoteczka do mycia zębów. Na piaskowanie decydują się głównie palacze oraz osoby pijące dużo kawy, herbaty, wina i innych barwiących produktów. Zabieg piaskowania zębów zaleca się szczególnie u osób noszących aparaty ortodontyczne i osób z wadami zgryzu – zwłaszcza różnego rodzaju stłoczeniami, gdyż w ich przypadku zbierająca się płytka nazębna jest jeszcze trudniejsza do usunięcia. Po piaskowaniu zęby są oczyszczane, czyli polerowane, aby nie stały się matowe i podatne na przebarwienia.

Jak często piaskować zęby?

W trakcie piaskowania, usuwane są delikatne przebarwienia oraz osad – zwany także płytką nazębną. Jeżeli płytka nazębna nie zostanie usunięta we właściwym czasie dojdzie do jej mineralizacji, co spowoduje nie tylko utrwalenie przebarwień, ale także przekształcenie osadu w kamień nazębny. W celu utrzymania zębów w idealnym stanie należy dokonywać zabiegu piaskowania nie częściej niż raz na pół roku. Są jednak wyjątki od tej reguły, bowiem istnieją ludzie, których skład śliny jest specyficzny i powinni udawać się na zabieg piaskowania nawet cztery razy w roku – czyli średnio raz na trzy miesiące. Równie często zęby piaskować powinny osoby: palące, noszące aparat ortodontyczny, posiadające stłoczone zęby oraz spożywające duże ilości barwiących napojów (np. kawy, herbaty, wina).

Jakie korzyści daje piaskowanie zębów?

Najważniejszą korzyścią z piaskowania jest oczyszczenie zębów z powstałej płytki nazębnej – mieszaniny resztek pokarmowych i bakterii, która jest przyczyną próchnicy i paradontozy. Płytka nazębna jest usuwana na co dzień, przy każdym czyszczeniu zębów szczoteczką, jednak piaskowanie pomaga dotrzeć do wszystkich ciężko dostępnych miejsc, dzięki czemu zęby są lepiej oczyszczone i mniej podatne na rozwijanie wcześniej wspomnianych chorób. Piaskowanie pomaga pozbyć się wszelkich niechcianych przebarwień, np. po papierosach, kawie, herbacie lub innych wysoce barwiących produktach spożywczych. Po zabiegu zęby są dużo gładsze i jaśniejsze. Piaskowanie polecane jest szczególnie osobom, które mają zamiar wybielać zęby.

Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Piaskowanie zębów nie jest bolesnym zabiegiem, jednak po jego zakończeniu pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort związany z krótkotrwałym podrażnieniem dziąseł. Przez kilka godzin po zabiegu dziąsła są wrażliwsze, a zęby bardziej narażone na przebarwienia, dlatego w tym czasie powinno się unikać: palenia papierosów, picia kawy, herbaty, wina i innych wysoce barwiących napojów. Niekiedy bywa, że przy zabiegu piaskowania pacjentom przeszkadza nieprzyjemny, specyficzny smak piasku dentystycznego – smak ten jest naturalnie słonawy, jednak najczęściej dodaje się do niego substancje smakowe, np. imitujące cytrynę. Pomimo, że zabieg ten jest bezbolesny i nieinwazyjny to nie powinny stosować go osoby ze stanami zapalnymi dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej i wszelkimi innymi uszkodzeniami i owrzodzeniami oraz osoby cierpiące na choroby układu oddechowego.