Zabieg lakowania zębów jest dość powszechnie wykonywanym zabiegiem. Stosowany w celu minimalizacji ryzyka próchnicy zębów. Wykonywany w szczególności u dzieci, aby zabezpieczyć zęby i zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy. Zabieg ten wykonywany jest nie tylko na zębach mlecznych, ale również stałych. Na czym dokładnie polega zabieg lakowania zębów i czemu warto go zastosować? Czy zabieg lakowania zębów jest szkodliwy dla uzębienia? Na te pytania odpowiedź znajdą Państwo w poniższej treści.

Lakowanie – co to jest?

Lakowanie zębów, co to jest, jak w skrócie wytłumaczyć czym jest ten zabieg stosowany głównie u dzieci? Lakowanie to powszechny zabieg stosowany głównie i dzieci, ale nie tylko. Co to jest lakowanie zęba? Jest to prosty zabieg polegający na oczyszczeniu powierzchni zębów przedtrzonowych i trzonowych oraz zabezpieczeniu warstwą płynnego laku. Lakowanie pomaga zabezpieczyć wyżynające się zęby.  Teraz kiedy już wiadomo, na czym polega lakowanie zębów, warto skoncentrować się na tym, czy jest to zabieg konieczny. Z jednej strony, wydaje się mało znaczący, z drugiej zaś, jest to znakomity sposób zabezpieczający zęby mleczne, przed próchnicą. Kiedy wiesz co to lakowanie zębów, ale nadal się wahasz, czy warto je zastosować u dziecka, wiedz, że jest to zabieg bezbolesny. Nie ma więc się czego obawiać, jeśli chodzi o odczucia bólowe.

Zastanówmy się także, czym jest sam lak? To preparat przygotowany na bazie żywic, które wiążą się z naturalnym szkliwem. Dzięki temu, że przylega do szkliwa, lak wzmacnia i chroni zęby przed próchnicą. W wielu preparatach lakowych występują także jony fluoru, które wykazują właściwości wzmacniające i remineralizujące. Nawet przy pęknięciach i drobnych szczelinach, preparat ten doskonale “załata dziury”. Jak wiadomo, uszkodzenia szkliwa to krótka droga do tego, aby nagromadziła się w nich płytka bakteryjna, a w efekcie tego powstaje próchnica.

Czy lakowanie zebow jest dobre, a także czy warto lakować zęby u dzieci? Na to pytanie jest jednoznaczna odpowiedź: TAK! Lakowanie zębów stanowi skuteczną ochronę przed próchnicą, u dzieci jest to szczególnie istotne. Dlaczego? Wszystko ze względu na zmniejszoną precyzję szczotkowania zębów. Dzieci, które dopiero zaczęły przygodę z samodzielnym szczotkowaniem, nie potrafią często zrobić tego prawidłowo. Zbyt szybkie, czy krótkie szczotkowanie nie daje oczekiwanego rezultatu, a w efekcie może dojść do pojawienia się próchnicy. Dlatego właśnie stosując taki zabieg, można skutecznie wzmocnić ochronę nawet mlecznych zębów, które są podatne na wszelkie urazy, a to doprowadzić może do próchnicy. Czy lakować zęby dziecku? Z pewnością zabieg ten przynosi szereg korzyści, a przede wszystkim pewność, że zęby są właściwie chronione. Ponieważ zęby posiadają szczeliny i bruzdy, warto zabezpieczyć te wrażliwe miejsca w zębach dziecka, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy.

Jak wygląda lakowanie zębów?

Lakowanie zębów, na czym polega ten zabieg? To bardzo prosty zabieg, który warto przeprowadzić. W szczególności warto wykonać go u dzieci, których zęby przedtrzonowe i trzonowe się właśnie wyżynają. Obawy przed przeprowadzeniem tego zabiegu są bezzasadne. Jest on całkowicie bezbolesny, dlatego nie ma czego się obawiać. Na pytanie, czy lakować zęby mleczne, z całą pewnością można odpowiedzieć tak. Mało tego, zabieg ten można przeprowadzać kilka razy, podczas wyżynania się nowych zębów. Proces lakowania zębów rozpoczyna się od tego, aby dokładnie i precyzyjnie oczyścić zęby. Powierzchnia zębów powinna być oczyszczona precyzyjnie i mechanicznie. Do tego wykorzystuje się specjalistyczną szczoteczkę. Podczas szczotkowania stosuje się preparat o właściwościach wytrawiających, zwykle w formie żelu. Preparat ten zapewnia doskonałe wiązanie żywicznego laku. Po chwili środek ten musi być wypłukany wraz z wodą, a zęby wysuszone. Osuszenie jest ważny elementem lakowania, ponieważ tylko w ten sposób lak pełni swoją funkcję ochronną. Wielu rodziców obawia się lakowania u młodszych dzieci, ponieważ płukanie i suszenie zęba jest dość kłopotliwe. Mimo to warto przygotować dziecko i pomóc mu przejść przez etapy lakowania, ponieważ stanowi to najlepsze zabezpieczenie przed próchnicą.

Na pytanie, czy lakować zęby stałe, odpowiedź jest bardziej złożona. W przypadku lakowania zębów objętych próchnicą lakowanie nie będzie skuteczne. Najpierw lepiej wyleczyć zęby. Innym zabiegiem wspomagającym w ochronie przed próchnicą jest fluoryzacja. Dla osób dorosłych fluoryzacja jest znacznie lepszą formą wzmacniania szkliwa zębów stałych. W przypadku, kiedy dorosły nie ma zmian próchniczych na zębach stałych, może wykonać zabieg lakowania. Zabieg ten stanowi najlepszą ochronę. Niestety nie jest to zabieg refundowany w przypadku osób dorosłych, ale dzieci mogą skorzystać z tego zabiegu bezpłatnie (chodzi o lakowanie zębów trzonowych).

Podsumowując, czy opłaca się wykonać zabieg lakowania zębów nie tylko u dzieci? Z pewnością opłaca się dla własnego zdrowia. Lakowanie jest skuteczne względem ochrony szkliwa przed próchnicą, do tego polecamy dentystę z Radomia KoronaDent, są to chirurdzy stomatolodzy z Radomia i dobrzy protetycy w Radomiu, którzy wykonują piaskowanie zębów w Radomiuwybielanie zębów w Radomiulicówki w Radomiu, czy leczenie kanałowe w Radomiu.