Co to jest lakowanie zębów?

Powierzchnia zębów nie jest idealnie gładka, lecz posiada naturalne, anatomiczne niedoskonałości. Ewolucyjnie wykształcone liczne bruzdy na powierzchni zębów ułatwiają nam na co dzień rozcieranie pożywienia podczas jedzenia. Niestety, w mikroszczelinach tych gromadzą się resztki pokarmu a pozbycie się ich zwykłą szczoteczką podczas mycia jest niemożliwe, ponieważ ich rozmiar bywa często znacznie mniejszy od średnicy jej włosia. Zalegające w ten sposób resztki jedzenia, w połączeniu z środowiskiem panującym w jamie ustnej, sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej, co w połączeniu z cieńszą i słabiej zmineralizowaną niż na pozostałych powierzchniach zęba warstwą szkliwa, przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Lakowanie zębów jako profilaktyka przeciwpróchnicza

Aby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy wskutek gromadzenia się resztek pożywienia w występujących na powierzchni zębów nierównościach, zęby poddaje się lakowaniu.

Lakowanie jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na pokryciu bruzd, szczelin i zagłębień zębów lakiem, tj. uszczelniaczem wykonanym z żywicy, preparatu na bazie szklano-jonomerowej lub kompozytu.

Lakowanie przeprowadza się głównie na zębach przedtrzonowych i trzonowych (zarówno mlecznych jak i stałych), które z uwagi na pełnioną funkcję są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. W praktyce lakowanie zębów mlecznych jest mało powszechne. Wynika to z aspektu ekonomicznego (zabieg lakowania tzw. mleczaków nie jest refundowany przez NFZ) jak również świadomości ich utraty w krótszej perspektywie.

Komu i kiedy lakować zęby?

Lakowaniu poddane mogą być wyłącznie zęby całkowicie zdrowe. Oznacza to, że zabieg ten należy wykonywać u dzieci możliwie najwcześniej, najlepiej tuż po wyrznięciu się zęba i powtarzać cyklicznie wraz z pojawianiem się kolejnych.

Lakowanie zębów u osób dorosłych jest zdecydowanie mniej skuteczne niż u dzieci, ponieważ poddane one zostały już działaniu wielu niekorzystnych czynników prowadzących do ich degradacji.

Przebieg zabiegu lakowania zębów

Lakowanie poprzedzone jest dokładnym sprawdzeniem zęba w celu upewnienia się, iż jest on całkowicie zdrowy i kwalifikuje się do zabiegu. Następnie jego powierzchnia zostaje dokładnie oczyszczona, osuszona i zabezpieczona przed dostępem śliny. W kolejnym etapie na ząb nanosi się specjalny żel (wytrawiacz) w celu chemicznej preparacji powierzchni szkliwa. Po minucie żel zostaje spłukany a ząb jest gotowy do nałożenia laku.

Lak aplikowany jest poprzez specjalną strzykawkę i delikatnie rozprowadzany po powierzchni zęba. Dzięki półpłynnej konsystencji dociera on do każdej szczeliny skutecznie je wypełniając. Na koniec ząb zostaje naświetlony lampą diodową w celu polimeryzacji a tym samym utrwalenia warstwy laku.

Po sprawdzeniu szczelności warstwy laku i upewnieniu się, iż nie wywołuje ona u pacjenta dyskomfortu podczas zagryzania zębów, zabieg uznaje się za zakończony.

Warto podkreślić, że zabieg lakowania jednego zęba trwa jedynie kilka minut i jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny.

Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu lakowania zębów

Prawidłowo przeprowadzone lakowanie zęba znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy, jednak nie gwarantuje całkowitej ochrony. Zabieg ten zatem powinien być jednym z kilku, lecz nie jedynym sposobem profilaktyki przeciwpróchniczej.

Warto również zdementować nieprawdziwe informacje, jakoby lakowanie zębów niosło ze sobą skutki uboczne dla pacjenta. Co więcej, w przypadku laku wzbogaconego fluorem zabieg ten ma charakter nie tylko profilaktyczny, lecz także leczniczy. Jony fluory bowiem remineralizują (odbudowują) uszkodzone szkliwo zębów.