W dzisiejszych czasach stomatologia jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego umożliwia każdemu posiadanie pięknych i zadbanych zębów. Wraz z nimi znikają wszelkie kompleksy, a samoocena rośnie w niebywałym tempie. Największy problem stanowią braki w uzębieniu. Coraz więcej ludzi zgłasza się do dentysty z tym problemem. We współczesnych czasach szybko i w prosty sposób można uzupełnić takie luki. Do tego celu wykorzystuje się implanty zębowe, które szybko uporają się z tym problemem.

Czym są implanty zębowe? Budowa

Implanty zębowe są niewielkimi stożkami, których średnica wynosi od 3 mm do 5 mm, a długość osiąga od 7 do 21 mm. Pełnią one funkcje sztucznego korzenia zębowego. Wykonuje się je najczęściej z tytanu, który nie powoduje żadnych reakcji alergicznych i jest on całkowicie obojętny dla zdrowia. Istnieją też implanty, które są stworzone z tlenku cyrkonu, jednak są one droższe od tych zwykłych, dlatego nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Wszystkie materiały, dzięki którym można stworzyć implanty, są wytrzymałe, niezwykle trwałe oraz idealnie zastępują normalny korzeń zębowy. Do samego implantu montowana jest konstrukcja protetyczna, która pełni funkcję korony zęba. Gdy połączy się te dwa elementy ze sobą, otrzyma się efekt naturalnie wyglądającego zęba, co sprawi, że człowiek pozbędzie się problemu na zawsze.

W jakiej sytuacji należy założyć implanty zębowe?

Najczęściej spotykanymi sytuacjami, w których dentysta poleci osobie wszczepienie implantu, będą:

  • Pojedyncze braki w uzębieniu
  • Braki zębów w wielu miejscach
  • całkowity brak zębów

Implanty zębowe idealnie zadziałają na wszystkie wyżej wymienione problemy.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty mają różne kształty, materiały oraz inny sposób wszczepiania, ze względu na te cechy wyróżnia się kilka rodzajów implantów stomatologicznych. Ze względu na materiał wyróżnia się następujące typy:

  • Implanty ceramiczne – to najbardziej nowoczesne implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Są one niezwykle trwałe oraz odporne na wszelkie czynniki zewnętrze.
  • Implanty cylindryczne – są to najczęściej spotykane rodzaje implantu. Zbudowane są z tytanu, a ich kształt przypomina zazwyczaj śrubę.

Ze względu na sposób wszczepiania wyróżnia się implanty:

  • Śródkostne – są najpopularniejszym rodzajem wszczepu, który wprowadza się bezpośrednio do kości szczęki lub żuchwy.
  • Podkostnowe – Wszczepia się je do okostnej, która znajduje się pomiędzy kością, a dziąsłem. Pełnią one najczęściej funkcje, jako podpora dla protez oraz stanowią one również wsparcie dla chwiejących się zębów.

Jak wygląda zabieg?

Zanim przystąpi się do zabiegu, pierwszym krokiem będzie pójście do stomatologa, który oceni stan zębów danego pacjenta, a następnie podejmie decyzje co do dalszego leczenia. Jeżeli lekarz stomatolog uzna zastosowanie implantów za zasadne, wówczas podczas wizyty pobierze wycisk i na jego podstawie przygotuje tymczasową rekonstrukcję o odpowiedniej wielkości i kształcie, po czym przymocuje ją w jamie ustnej na czas wgajania się implantu.

Należy pamiętać, że cały zabieg będzie odbywał się na znieczuleniu miejscowym, co sprawi, że wszelkie obawy co do bólu powinny zniknąć. Podczas operacji, w kości zostanie wywiercony niewielki otwór, w który będzie musiał wejść implant. Po tym zabiegu należy odczekać od 3 do 6 miesięcy, aż implant zrośnie się z kością. Gdy już to się stanie, będzie można przejść do ostatniego etapu leczenia, którym będzie przymocowanie do implantu, korony protetycznej. Po zakończeniu tych procesów można cieszyć się nowym uśmiechem, jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, aby codziennie dbać o higienę jamy ustnej.