Grzybica jamy ustnej, właściwie kandydoza to jedno z najczęstszych schorzeń błon śluzowych jamy ustnej. Wywołują ją grzyby – drożdżaki z rodzaju Candida. Choroba dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Jej przyczyn jest wiele. Można jednak zapobiegać kandydozie, a w razie potrzeby ją leczyć.
Grzybica jamy ustnej – przyczyny
Czynników, które mogą wywołać kandydozę może być wiele. Do najczęściej spotykanych zalicza się między innymi antybiotykoterapię, która wywołuje zmiany w mikroflorze jamy ustnej. Najbardziej niepożądane działanie wywołują specyfiki o szerokim spektrum działania. Podobne skutki wywołuje również zbyt częste stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.
Problemy z kandydozą może wywołać również nadmierna suchość w ustach oraz drażnienie błon śluzowych protezą lub aparatem ortodontycznym. Inna przyczyna grzybicy to stosowanie doustnych sterydowych leków wziewnych. Do czynników zapalnych zalicza się również obniżoną odporność, złą higienę jamy ustnej , niedobory żywieniowe i upośledzone wchłanianie.
Grzybica jamy ustnej – objawy
Grzybica jamy ustnej w większości przypadków charakteryzuje się początkowo suchością w ustach. Często dochodzi do tego pieczenie lub ból oraz nieprzyjemny posmak. Innym, często pojawiającym się objawem jest pojawienie się w jamie ustnej białego lub żółtawego nalotu, który wyglądem przypomina kożuch mleczny. Zmiany są odcięte od błony śluzowej. Po oderwaniu nalotu uwidaczniają się intensywnie czerwone stany zapalne. Rzadziej spotykanym wyróżnikiem są pęknięcia kącików ust, które utrzymują się przez długi okres czasu.
Grzybica jamy ustnej – leczenie
Leczenie kandydozy polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych. Są to zazwyczaj preparaty, które zwierają:
- ketonazol
- mikonazol
- klotrimazol
Jeżeli pędzlowanie nie pomaga, często włącza się leki przeciwgrzybiczne o działaniu ogólnym. Pomocne mogą okazać się również ziołowe płukanki, witamina B oraz probiotyki. Ze względu na to, że choroba często powraca, szczególnie istotne jest przestrzeganie zaleconego czasu kuracji, nawet jeżeli objawy ustały.
Grzybica jamy ustnej – profilaktyka
W przypadku grzybicy jamy ustnej niezwykle dużą rolę odgrywa profilaktyka. Aby ustrzec się choroby należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Podstawą jest poprawne szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie. Istotne jest również dokładne oczyszczenie języka, który jest szczególnie narażony na kandydozę. Nie należy zapominać również o używaniu nici dentystycznych, czy stosowaniu antybakteryjnego płynu do płukania ust (nie należy jednak z nim przesadzać, by nie naruszyć mikroflory błony śluzowej).
Dodatkowo należy pamiętać o tym, by:
- ograniczyć spożywanie posiłków zawierających duże ilości cukrów prostych.
- stosować odpowiednio zbilansowaną dietę,, która będzie zawierała wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze.
- stosować probiotyki podczas kuracji antybiotykowej.
- w razie potrzeby wyrównać niedobory witamin z grupy B i C, kwasu foliowego oraz żelaza.
- nie lekceważyć chorób, które mogą przyczyniać się do pojawienia się grzybicy jamy ustnej. Będą to między innymi cukrzyca lub HIV.
Nie można również zapominać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Ze względu na to, że schorzenie czasami przebiega praktycznie bezobjawowo, warto, by dentysta trzymał rękę na pulsie i w razie potrzeby mógł zareagować jak najwcześniej.