Grzybica jamy ustnej, właściwie kandydoza to jedno z najczęstszych schorzeń błon śluzowych jamy ustnej. Wywołują ją grzyby – drożdżaki z rodzaju Candida. Choroba ta, czyli grzybica jamy ustnej dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Jej przyczyn jest wiele. Można jednak zapobiegać kandydozie, a w razie potrzeby ją leczyć.

Grzybica jamy ustnej – przyczyny

Czynników, które mogą wywołać kandydozę (grzybica w jamie ustnej), może być wiele. Do najczęściej spotykanych zalicza się między innymi antybiotykoterapię, która wywołuje zmiany w mikroflorze jamy ustnej. Najbardziej niepożądane działanie wywołują specyfiki o szerokim spektrum działania. Podobne skutki wywołuje również zbyt częste stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.

Problemy z kandydozą może wywołać również nadmierna suchość w ustach oraz drażnienie błon śluzowych protezą lub aparatem ortodontycznym. Inna przyczyna grzybicy to stosowanie doustnych sterydowych leków wziewnych. Przyczyny grzybicy jamy ustnej –

do nich zalicza się również obniżoną odporność, złą higienę jamy ustnej, niedobory żywieniowe i upośledzone wchłanianie.

Grzybica jamy ustnej – objawy

Grzybica jamy ustnej, jak i grzybica języka w większości przypadków charakteryzuje się początkowo suchością w ustach. Grzybica w ustach, objawy tej choroby są dość typowe.  Często dochodzi do tego pieczenie lub ból oraz nieprzyjemny posmak. Inne, często pojawiające się objawy grzybicy w jamie ustnej to pojawienie się w jamie ustnej białego lub żółtawego nalotu, który wyglądem przypomina kożuch mleczny. Grzybica w jamie ustnej, objawy takie jak żółty nalot to typowe zmiany są odcięte od błony śluzowej. Po oderwaniu nalotu uwidaczniają się intensywnie czerwone stany zapalne. Rzadziej spotykane objawy grzybicy jamy ustnej to pęknięcia kącików ust, które utrzymują się przez dłuższy czas. Dość często spotykanym schorzeniem jest właśnie grzybica na jezyku, objawy są dość łatwo rozpoznawalne.

Grzybica jamy ustnej – leczenie

Grzybica jezyka leczenie, jak to wygląda? Kiedy zdiagnozowana zostaje grzybica jamy ustnej czym leczyć to schorzenie? Leczenie kandydozy (grzybica na jezyku)  polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych. Grzybica jezyka jak leczyc by nie powracała? Służą do tego zazwyczaj preparaty, które zwierają:

  • ketonazol
  • mikonazol
  • klotrimazol

Jeżeli pędzlowanie (leczenie grzybicy jamy ustnej) nie pomaga, często włącza się leki przeciwgrzybiczne o działaniu ogólnym. Kiedy pojawia się grzybica na języku, jak leczyć chorobę?

Pomocne mogą okazać się również ziołowe płukanki, witamina B oraz probiotyki. Ze względu na to, że grzybica jamy ustnej, objawy tej choroby często powracają, szczególnie istotne jest przestrzeganie zaleconego czasu kuracji, nawet jeżeli objawy ustały. Grzybica jamy ustnej leczenie tej przypadłości wymaga działań podobnie jak w antybiotykoterapii (przez cały okres zalecony przez lekarza). Pomimo tego, że uciążliwa jest grzybica w jamie ustnej, leczenie przyniesie oczekiwany rezultat. Warto zmienić również nawyki, aby nie powróciła grzybica na języku. Leczenie objawowe nie zapewni pełnej ochrony przed tym schorzeniem.

 

Grzybica jamy ustnej – profilaktyka

W przypadku grzybicy jamy ustnej niezwykle dużą rolę odgrywa profilaktyka w Radomiu . Aby ustrzec się choroby, jaką jest grzybica choroby jamy ustnej, należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Podstawą jest poprawne szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie. Istotne jest również dokładne oczyszczenie języka, który jest szczególnie narażony na kandydozę. Nie należy zapominać również o używaniu nici dentystycznych, czy stosowaniu antybakteryjnego płynu do płukania ust (nie należy jednak z nim przesadzać, by nie naruszyć mikroflory błony śluzowej).

Dodatkowo należy pamiętać o tym, by:

  • ograniczyć spożywanie posiłków zawierających duże ilości cukrów prostych.
  • stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie zawierała wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze.
  • stosować probiotyki podczas kuracji antybiotykowej.
  • w razie potrzeby wyrównać niedobory witamin z grupy B i C, kwasu foliowego oraz żelaza.
  • nie lekceważyć chorób, które mogą przyczyniać się do pojawienia się grzybicy jamy ustnej. Będą to między innymi cukrzyca lub HIV.

Nie można również zapominać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, by pozbyć się problemu, jakim jest grzybica w jamie ustnej. Jak leczyć oraz jak zapobiegać, tego z pewnością dowiemy się w gabinecie specjalisty.  Ze względu na to, że schorzenie czasami przebiega praktycznie bezobjawowo, warto, by dentysta trzymał rękę na pulsie i w razie potrzeby mógł zareagować jak najwcześniej.

 

Czy grzybica jamy ustnej sama przejdzie?

Podczas gdy doświadcza się dość nieprzyjemnych objawów związanych z grzybicą jamy ustnej, warto działać. Niektórzy bagatelizują swoje schorzenia, licząc na to, że choroba sama ustąpi. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z grzybicą jamy ustnej nie jest tak łatwo. Objawy grzybicy jamy ustnej nie ustąpią, a o tym, jak ją leczyć, dokładnie wyjaśniliśmy już w powyższej treści. Jedynie środki przeciwgrzybiczne, czyli pędzlowanie lub środki ogólne przeciwgrzybicze są w stanie wyeliminować problem. Warto jednak zastanowić się nad tym, co jest przyczyną nawracających stanów chorobowych, którym jest grzybica jamy ustnej. Leczenie przynosi doraźną ulgę, ale bez zmiany nawyków i wyeliminowania źródła problemu, schorzenie to będzie powracać jak bumerang. Najczęstszym powodem występowania grzybicy na języku jest nieodpowiednia dieta. Jeśli nasza dieta składa się w znacznym stopniu z nadmiernej ilości cukrów prostych, można się spodziewać, że problem z grzybicą zlokalizowaną w jamie ustnej z pewnością pojawi się niejednokrotnie. Pomimo tego, że rezygnacja z cukrów w diecie jest dość trudna, to i tak warto spróbować, aby odczuć ulgę i nie narażać się na występowanie schorzeń grzybiczych w jamie ustnej. Rezygnacja z cukru z pewnością odbije się dobrze również na sylwetce. Jeśli nie rezygnacja, warto rozważyć, chociażby ograniczenie ilości spożywanego cukru w swojej diecie.

Dlaczego nie warto bagatelizować grzybicy jamy ustnej?

Konsekwencje związane z tym, że zaniechamy leczenia grzybicy jamy ustnej, mogą być poważne. Nieleczone schorzenie grzybicy języka lub jamy ustnej mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu. Trzeba mieć na uwadze również to, że nie tylko osoby dorosłe mogą cierpieć na to schorzenie, ale także dzieci.

Objawy świadczące o rozwijającej się grzybicy na języku zostały już zaprezentowane. Do nalotu o białym lub żółtawym kolorze, czy suchości w ustach można także dołożyć pękające kąciki ust, pieczenie oraz suchość w gardle, ale także i nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Nawet u małych dzieci można zaobserwować takie objawy. Działanie natychmiastowe pozwoli uniknąć dalszych problemów.

Niekiedy grzybica jamy ustnej pojawia się bez wyraźnych objawów. Jedynie regularne wizyty u stomatologa będą w stanie powiedzieć więcej na temat stanu jamy ustnej tym bardziej, jeśli rozwija się grzybica bezobjawowa.

Domowe sposoby na odkażanie jamy ustnej

Pomimo tego, że zaleca się stosować wyłącznie środki przepisane przez lekarza, można samodzielnie w domu odkazić jamę ustną. Płukanie jamy ziołowymi naparami przynosi ulgę. Warto zastosować olejek goździkowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwbólowe. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka kropel olejku z oliwą z oliwek. Taki preparat można nałożyć na wacik i przykładać do bolącego miejsca. Można również rzuć goździk. Trzeba jednak wiedzieć, że takie sposoby, choć pomagają doraźnie, nie są rozwiązaniem w przypadku leczenia grzybicy jamy ustnej w stopniu całkowitym. Są to jednak sposoby na szybką ulgę przed wizytą w gabinecie dentystycznym.

Inne sposoby polegają na płukaniu jamy ustnej roztworem z sody oczyszczonej. Mając do dyspozycji popularny środek do odkażania (Octenisept), można również przygotować roztwór do płukania ust. W aptece znaleźć można jednak skuteczniejsze środki do płukania jamy ustnej, które mają działanie odkażające.

Aby zapobiec grzybicy polecamy dentystę z Radomia KoronaDent, są to chirurdzy stomatolodzy z Radomia i dobrzy protetycy w Radomiu, którzy wykonują piaskowanie zębów w Radomiu, wybielanie zębów w Radomiu, licówki w Radomiu, czy leczenie kanałowe w Radomiu.