Korona-Dent

Kruszące się zęby – przyczyny, leczenie

Dbanie o zdrowe zęby wymaga nie tylko regularnego szczotkowania zębów, ale także reagowania na wszelkie niedogodności. Konsultacje ze stomatologiem, aby określić stan jamy ustnej i zębów jest najlepszym sposobem, aby w porę reagować na wszelkie nieprawidłowości. Zdarza się, że niektóre z nich są bagatelizowane. Wśród nich można wyróżnić dość częstą przypadłość, jaką jest kruszenie się zębów. Jak sobie poradzić, kiedy nasze zęby zaczynają się kruszyć? Jakie są tego przyczyny i w jaki sposób można to wyleczyć? O tym więcej w dalszej części artykułu.

Ukruszony ząb – o czym świadczy?

Istnieje wiele przyczyn, które powodują niedogodności w jamie ustnej. Od czego kruszą się zęby? Okazuje się, że przyczyn takiego stanu może być wiele. Zacznijmy od najbardziej typowych, a więc od niedoborów, które mają ogromny wpływ na stan zdrowia naszych zębów.

Niedobór wapnia

Problem w jamie ustnej może dotyczyć wielu schorzeń. Jednym z bardziej kłopotliwych są kruszące się zęby. Osoby, które zauważą ten objaw u siebie, mogą wpaść w panikę, tym bardziej, kiedy zostanie ukruszony duży obszar zęba. Z pewnością nie jest to powód do radości, gdy zauważymy kruszenie się zębów. Przyczyny kruszenia w większości związane są z niedoborem określonych składników. Kiedy w organizmie zaczyna brakować wapnia, ale nie tylko, ponieważ istotną funkcję odgrywa tutaj również fluor, wówczas można zauważyć kruchość zębów. Niedobory tych składników stanowią poważny problem dla organizmu nie tylko w obrębie naszych zębów. Składniki te są odpowiedzialne za budowę kości i szkliwa zębowego, dlatego nie powinno ich zabraknąć w naszej codziennej diecie. Pierwiastki te znaleźć można przede wszystkim w przetworach mlecznych, nabiale, jajkach, wieprzowinie, ale także żytnim chlebie, czy popularnej herbacie. Wapń i fluor to podstawa do tego, aby można było cieszyć się mocnymi kośćmi i szkliwem. Jak wiadomo, fluor jest też popularnym składnikiem, który występuje w pastach do zębów. Regularne szczotkowanie zębów pomoże zadbać o mocne szkliwo zębów.

Palenie

Wiele osób narzeka na kruche zęby. Przyczyna takiej dolegliwości może leżeć także w złych nawykach i uzależnieniach. Mowa tutaj o paleniu tytoniu. Nałogowi palacze muszą liczyć się z tym, że tytoń nie tylko szkodzi ogólnie zdrowiu, ale także i zębom. Regularne palenie sprawia, że zęby stają się zżółknięte, a osad kamienny bardziej widoczny w kolorze brunatnym. Zęby palacza są systematycznie narażone na uszkodzenia, a dzięki substancjom z papierosów i fajek wodnych, szkliwo zostaje osłabione. Z tego względu palacze znacznie częściej mogą dostrzec  kruche zęby. Osłabione w wyniku nałogowego palenia szkliwo jest znacznie bardziej podatne na urazy i kruszenie. Pierwszym krokiem w kierunku dbania o zęby będzie zmiana swojego stylu życia i pozbycie się z niego papierosów, co nie zawsze jest łatwe.

Chrupanie

Złe nawyki żywieniowe nie pozostają bez znaczenia dla naszego organizmu i naszych zębów. Przyzwyczajenie do spożywania twardych pokarmów może wpływać na stan naszych zębów. Uwielbiamy chrupać twarde przekąski, takie jak chrupki, paluszki, a w ekstremalnych przypadkach chrupiemy również twarde karmelki, lizaki, czy cukierki. Spożywanie twardych produktów nie pozostaje bez znaczenia dla szkliwa i nawet najmocniejsze szkliwo pod wpływem przeżuwania twardych pokarmów może się osłabić i uszkodzić. Przyczyny kruszenia się zębów mogą powstawać również w wyniku przyzwyczajenia do spożywania twardych orzechów, czy ziaren. Osłabione szkliwo i nawyki spożywania twardych pokarmów to najłatwiejsza droga do tego, aby zęby zaczęły się kruszyć.

Próchnica zębów

Co jeszcze sprawia, że mamy kruszące się zęby? Przyczyny mogą leżeć w próchnicy. Nieleczona próchnica to najkrótsza droga do osłabienia zębów. To stan chorobowy, jaki rozwija się wewnątrz zęba i ma wpływ na jego stan. Nieleczona próchnica może przyczynić się do znacznego osłabienia szkliwa, to jak już wiemy, niezbędne, aby zęby zaczęły się kruszyć i pękać. Kruszenie się zębów  na skutek zmian próchniczych jest dość częste. Zaniechanie leczenia względem próchnicy może spowodować znaczne osłabienie szkliwa, gdzie nawet podczas jedzenia typowych pokarmów może dojść do sytuacji ukruszenia się zęba. Także stany związane z chorobą paradontozy wpływają na znaczne osłabienie szkliwa.

Bruksizm

Kolejnym powodem, dla którego można zaobserwować osłabione szkliwo, jest stan zwany bruksizmem. To nic innego, jak mocne zaciskanie zębów (zgrzytanie), co przeważnie jest mimowolne i nieświadome. Duży nacisk powoduje osłabienie szkliwa. Bruksizm ma znaczny wpływ na kruszące się zęby. Leczenie osłabionego szkliwa polega na przede wszystkim na wzbogaceniu diety o składniki, które zostały już wyżej wymienione, a więc wapń i fluor. W przypadku osłabionego szkliwa na skutek bruksizmu wymagana jest interwencja stomatologiczna lub ortodontyczna. Zbawienny wpływ na takie nawykowe zaciskanie zębów ma również terapia behawioralna i techniki relaksacyjne. Lekarz może przepisać nawet leki zmniejszające napięcie mięśni. Oczywiście, by leczyć kruszenie zębów, trzeba najpierw wyleczyć bruksizm.

Kruszące się zęby

Co robić, kiedy zęby się kruszą?

Kiedy szkliwo zębów jest słabe i kruche, warto udać się do specjalisty, który przede wszystkim zbada stan zębów, sprawdzi, jaka jest przyczyna osłabienia szkliwa, a także dobierze właściwą metodę działania np. klinika KoronaDent. Wyszczerbiony ząb można zrekonstruować, co na pewno zaoferuje każdy stomatolog, aczkolwiek problem zwykle nie dotyczy tylko jednego zęba. Z czasem bez odpowiedniego działania będzie można zaobserwować, że szkliwo innych zębów także jest kruche. Co w takim przypadku zadziała na kruchość zębów? Dieta, higiena jamy ustnej, a także wypracowanie zdrowych nawyków. O tym bezsprzecznie poinformuje lekarz. By uniknąć przykrych skutków związanych z kruszeniem się zębów, należy także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Zaleca się badać stan jamy ustnej średnio dwa razy do roku, ale jeśli zauważymy, że szkliwo zostało osłabione, warto rejestrować wizyty u stomatologa nawet częściej, co kilka miesięcy.

Uszkodzony w wyniku ukruszenia ząb, można naprawić odpowiednimi metodami. Jeśli do tego dojdzie, trzeba mieć przede wszystkim świadomość tego, że problem jest dużo bardziej złożony i nie dotyczy obrębu, tylko jednego zęba. Być może powodem osłabienia szkliwa jest niedobór wapnia, co łatwo skorygować. Niemniej wszystkie wątpliwe kwestie warto omówić ze specjalistą, który podpowie, jak dbać o szkliwo zębów. Dobrym protetykiem w Radomiu, który zajmuje się chirurgią stomatologiczną w Radomiu jest wcześniej wspomniana klinika KoronaDent, która odpowiednio zadba o pacjenta z problemem kruszących się zębów.

Tagi:

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Zadbaj o swoje zdrowie!

Odwiedź naszą klinike stomatologiczną w Radomiu już dziś!

🦷 Dentysta Radom – Gabinet Stomatologiczny Korona Dent

Zostań naszym następnym Zadowolonym Klientem

Warto zaufać dentystom, którzy doskonale znają się na swojej pracy i zapewnią Ci kompleksowe wsparcie, niezależnie od tego, czy zgłaszasz się do gabinetu stomatologicznego czy interesuje Cię stomatologia estetyczna.