Korona-Dent

Kiedy trzeba usuwać ósemki – czy należy usunąć?

Nie ma idealnego czasu, w którym trzeba się zdecydować na ekstrakcję tak zwanych zębów mądrości. Są jednak sytuacje, które wskazują na taką konieczność. W poniższym artykule podpowiemy, w jakich sytuacjach należy udać się do specjalisty i rozważyć usunięcie ósemek. W wielu przypadkach decyzja o usunięciu tych zębów podejmowana jest zbyt pochopnie. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zęby mądrości – kiedy rosną?

Ósemki, inaczej zęby mądrości to zęby, które pojawiają się w wieku 17-21 lat. Są to trzecie zęby trzonowe, które w większości uznane są za niepotrzebne. Okazuje się jednak, że zęby ósemki odgrywają dość ważną rolę w uzębieniu dorosłego człowieka. Zdarzają się sytuacje, w których zęby te nie wyrzynają się w ogóle lub pojawiają się, dopiero kiedy pacjent jest w podeszłym wieku. Kiedy usuwać ósemki? Czy jest na to skuteczna rada? Otóż zęby te mogą przysporzyć wielu kłopotów pacjentom. Ponieważ umiejscowione są w tylnej części żuchwy i szczęki, są znacznie bardziej podatne na występowanie próchnicy. Znajdują się w trudnodostępnych miejscach, o które trzeba bardziej zadbać.

Kiedy powinniśmy usuwać ósemki?

Kiedy trzeba usunąć ósemkę? Jedną z kilku sytuacji, które wymagają podjęcia decyzji o ekstrakcji zęba, jest sytuacja związana ze stanem próchnicznym zęba. Kiedy zęby te objęte są próchnicą, warto zdecydować się na zabieg, ze względu na ochronę innych sąsiadujących zębów. Ósemki często są bardziej podatne na występowanie próchnicy ze względu na swoje umiejscowienie. Nierzadko są osłonięte śluzówką, co jeszcze bardziej utrudnia dostęp podczas szczotkowania zębów. Próchnica to oczywiście niejedyny powód, kiedy trzeba usunąć ósemki.

Kolejnym powodem, kiedy należy usunąć ósemki, będzie sytuacja związana z brakiem miejsca na taki ząb. Pojawiająca się ósemka może przyczynić się do powstania wad zgryzu, a niekiedy nawet i uwierać pacjenta. Kiedy brakuje miejsca na ten ząb, warto rozważyć opcję ekstrakcji w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym np. chirurgiczne usuwanie ósemek w Radomiu w klinice KoronaDent. Pamiętać należy o tym, że zabieg związany z usunięciem zębów mądrości nie jest typowy. Powinien odbywać się pod okiem specjalistów, a najlepiej chirurga stomatologicznego. Zdarza się, że zabieg ekstrakcji ósemek musi odbywać się przy odpowiednim znieczuleniu, o ile nie pod narkozą.

Wyrzynanie się zębów

Jak widać, wiele problemów mogą przysporzyć nam tak zwane zęby mądrości. Kiedy usuwać ósemki oprócz sytuacji podanych powyżej? Kolejną z takich sytuacji będzie problem związany z wyrzynaniem się tych zębów. Zdarza się, że wiąże się to z bólem, niedogodnościami zdrowotnymi, ale także i stanami zapalnymi, które mogą nawracać. Jeśli z powodu wyrzynania się tych zębów pacjent odczuwa znaczne pogorszenie zdrowia, dolegliwości bólowe, warto zwrócić się do specjalisty o poradę. Decyzję dotyczącą ekstrakcji zęba podejmuje lekarz stomatolog. By jednak mógł to zrobić, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Wiele osób cierpi, kiedy wyrzynają się ósemki. Kiedy usuwać zęby mądrości i czy powinno się to w ogóle robić? Najlepiej sprawdzić stan uzębienia. Taką decyzję lub sugestię może zaproponować specjalista. Usuwanie zdrowych zębów jest pozbawione sensu, dlatego nie warto usuwać ósemek, tylko dlatego, że zęby te popularnie są usuwane. Jeśli nie ma przesłanek do tego, aby ząb taki usunąć (chodzi oczywiście o próchnicę, nawracające stany zapalne, problemy z wyrzynaniem czy wady zgryzu spowodowane pojawieniem się ósemek) najlepiej pozostawić go w uzębieniu, ponieważ pełni on określoną funkcję. Ósemki służą przede wszystkim temu, aby pomagać w rozdrabnianiu pokarmu. Poza tym, dzięki ósemkom możemy lepiej przeżuwać pokarmy. Jeśli pacjent posiada zdrowe ósemki, nie warto umawiać się na zabieg ekstrakcji. Poza tym lekarz przed wykonaniem zabiegu dokładnie zbada stan uzębienia i sam zaproponuje, czy usunięcie ósemek jest zabiegiem wymaganym, czy też nie. W celu zbadania i wykonania zabiegu warto zarejestrować się do specjalisty, chirurga stomatologa lub specjalisty szczękowo-twarzowego, takim własnie jest klinika KoronaDent, która jest również dobrym protetykiem w Radomiu jak i wykonuje wybielanie zębów w Radomiu.

Tagi:

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Zadbaj o swoje zdrowie!

Odwiedź naszą klinike stomatologiczną w Radomiu już dziś!

🦷 Dentysta Radom – Gabinet Stomatologiczny Korona Dent

Zostań naszym następnym Zadowolonym Klientem

Warto zaufać dentystom, którzy doskonale znają się na swojej pracy i zapewnią Ci kompleksowe wsparcie, niezależnie od tego, czy zgłaszasz się do gabinetu stomatologicznego czy interesuje Cię stomatologia estetyczna.