W świecie celebrytów piękny uśmiech jest czymś oczywistym. Nie tylko piękne białe zęby stają się wizytówką znanych osób, ale także i idealnie proste. Wydaje się, że wykonanie takich zębów wiąże się z ogromnymi kosztami i wyrzeczeniami, jednak najczęściej stosuje się rozwiązanie pod postacią licówek. Co to licówki, jakie są rodzaje, czym się charakteryzują, a także jakie są wskazania i przeciwwskazania, o tym więcej w poniższym artykule.

Licówki – co to jest?

Licówki co to takiego w ogóle jest? To zakładane na przednią powierzchnię zęba specjalne płatki, jakie wykonuje się z odpowiednio trwałych materiałów. Materiał, z jakiego wykonane są licówki, jest nie tylko trwały, ale także i estetyczny.

Sprawdzając, co to są licówki, można się natknąć na informację, że niegdyś wykonywane były tylko z materiału, jakim jest porcelana. Obecnie opcji wykonania tego elementu jest dużo więcej.

Cechy charakterystyczne dla licówek

Wstępnie już zostało wyjaśnione, że licówki to specjalne nakładki nazębne, które w znaczny sposób poprawiają wygląd uzębienia. Warto też zastanowić się nad cechami licówek, aby jeszcze bardziej przekonać się do tej metody poprawienia uśmiechu. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że płatki te charakteryzuje wzorcowy kształt. Nie tylko znane osoby noszą licówki na zęby.

Co to jest wzorcowy kształt licówek? Oznacza to tyle, że nakładka ta pozwala optycznie wyprostować naturalne zęby. Dzieje się tak ze względu na to, że nie musi ona idealnie pokrywać się z naturalnymi zębami. Okazuje się, że wygląd uzębienia z łatwością można zmienić poprzez odpowiednie licówki, takie licówki w Radomiu można wykonać w KoronaDent, jest to gabinet stomatologiczny w Radomiu.

Kolejną cechą jest fantastyczny kolor, który można dopasować. Kiedy wstępnie już wiemy, co to jest licówka, należy podkreślić, że może ona wpłynąć na estetykę uzębienia także pod względem koloru zębów. Śnieżnobiały uśmiech to znak rozpoznawczy znanych i lubianych. Jeśli już wiesz, co to są licówki na zębach, wiedz także, że efekt, jaki dają, możesz uzyskać bez większego wysiłku. Kolor nie musi być nienaturalnie biały, można także wybrać naturalny kolor licówek.

Licówki na zęby - co to jest licówka

Wskazania do noszenia licówek

Co to są licówki na zęby i jak je wykorzystywać? Otóż licówki, jako nakładki na zęby świetnie sprawdzają się również jako alternatywna metoda wybielania zębów. Dzięki nim, prócz koloru (wybielonego) można uzyskać również estetyczny wygląd całego uzębienia. Coraz częściej stosowane są na zęby licówki. Co to ma do leczenia ortodontycznego? Okazuje się, że licówki znakomicie się sprawdzają jako korygowanie odstępów międzyzębowych po przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym. Z grubsza wiedzą już Państwo, co to jest licówka na zęby, teraz warto zastanowić się, jakie jeszcze możliwości daje ta niepozorna nakładka. Otóż licówki mogą nie tylko poprawić ogólną estetykę uzębienia, jak i kolor, ale także mogą pomóc dopasować wielkość uzębienia. Jeśli np. siekacze są zbyt małe, dzięki licówkom można poprawić ich wielkość i dopasować ją do reszty zębów. Nakładki te świetnie nadają się również do odbudowy uszkodzonej powierzchni zębów.

Przeciwwskazania do noszenia licówek

Gdy wiadomo już, co to jest licówka w stomatologii, trzeba koniecznie nakreślić, jakie są przeciwwskazania do noszenia tego typu nakładek. Otóż nie można ich stosować na uzębieniu, które ma poważne wady zgryzu. O ile licówki korygują delikatne uchybienia i wady, przy poważniejszych wadach zgryzu zalecane jest leczenie ortodontyczne. Przeciwwskazaniem do założenia ich jest także próchnica zębów lub choroby dziąseł. Nie można ich założyć także na zęby, które były leczone w sposób kanałowy.

Warto także podkreślić, że szczególnej konsultacji przed wykonaniem zabiegu nałożenia licówek wymagają pacjenci, u których zdiagnozowano bruksizm. Także osoby, które mają problem z obgryzaniem paznokci lub których zęby są osłabione, wymagają dodatkowej konsultacji z lekarzem, przed założeniem licówek.

Rodzaje licówek

W gabinetach stomatologicznych spotkać się można z różnymi opcjami, jeśli chodzi o zabiegi estetyczne. Skoro znamy już wskazania i przeciwwskazania oraz ogólne informacje dotyczące nakładki, jaką jest licówka, co to jest, a także jakie są jej cechy, warto poznać również materiał, z jakiego jest wykonana. Do wyboru są przede wszystkim trzy możliwości. Stosowane mogą być licówki porcelanowe, kompozytowe oraz akrylowe. Różnią się one wytrzymałością, twardością, jak również estetyką.

Porcelanowe licówki są najpopularniejsze. Stosowane od lat, wciąż są wybierane przez pacjentów. Są odpowiednio wytrzymałe i estetyczne, a efekt, jaki dają, jest zbliżony do naturalnego uzębienia. Ich wytrzymałość szacowana jest nawet na wiele lat.

Kompozytowe licówki, co to jest? To materiał, który jest znacznie tańszy od porcelanowych. Są na tyle mocne, że nie sprawiają problemu z gryzieniem pokarmów. Licówki te mają jednolitą barwę, a z czasem są podatne na przebarwienia. Jednolita barwa licówek nie zawsze zyskuje aprobatę i może wyglądać nieco sztucznie.

Licówki akrylowe znane są jako nakładki tymczasowe. Zakłada się je na okres ok. 2 lat. Są znacznie grubsze od licówek porcelanowych, co z jednej strony wpływa na poprawę estetyki uzębienia, ale jednocześnie może też powodować dyskomfort w noszeniu. Jest to zwykle najtańsza opcja estetyczna, a co za tym idzie najmniej trwała.