Wielu rodziców wciąż uważa, że leczenie mlecznych zębów u dzieci jest niepotrzebne. Mleczaki i tak wypadną w niedługim czasie, więc dbanie o nie jest konieczne. Okazuje się jednak, że stan uzębienia mlecznego, ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie dziecka, zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości.
Próchnica zębów mlecznych
Próchnica to choroba, która może pojawić się już u 3 latków. Niestety, również w wypadku zębów mlecznych jest ona tak samo bolesna oraz niebezpieczna, jak w wypadku zębów stałych. Na pojawienie się próchnicy ma wpływ kilka czynników, m.in.
- podatność, której powodem jest niska jakość uzębienia oraz słabe uwapnienie tkanek zęba
- spożywanie zbyt dużej ilości produktów bogatych w cukry, tj. słodycze, przetworzone przekąski i słodzone napoje
- pojawienie się bogatej w bakterie płytki bakteryjnej.
Próchnica zębów mlecznych – jak rozpoznać?
Próchnica na mleczakach pojawia się w postaci matowych, białych plamek, które mocno się wyróżniają na tle reszty uzębienia. Plamki te, następnie szarzeją i stają się coraz bardziej szorstkie. Jest to tzw. próchnica powierzchniowa i już na tym etapie wskazana jest wizyta u stomatologa, który wykona remineralizację zębów, a następnie nałoży na nie fluor. Zaniechanie leczenia doprowadzi do próchnicy głębokiej, która wymaga leczenia. Niestety, choroba ta rozwija się bardzo szybko: ze szkliwa, przenika do zębiny, następnie atakuje miazgę, czyli nerw. Stąd, wizyta u dentysty nie powinna być lekceważona i odkładana na przyszłość.
Próchnica i jej wpływ na organizm
Zęby mleczne cechują się mniejszą regularnością powierzchni od tych stałych, a także cieńszym szkliwem. Stąd też wynika podatność mleczaków na próchnicę. Już nawet jeden ząb, który dotknięty jest chorobą, ma wpływ na zwiększoną ilość bakterii w jamie ustnej. Te, po przedostaniu się do krwioobiegu, mogą powodować pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia. Ponadto, próchnica zębów może utrudniać przeżuwanie pokarmów, co z kolei przekłada się na możliwość pojawienia się dolegliwości układu trawiennego: bóli brzucha, niestrawności czy biegunki.
Leczenie zębów mlecznych
Leczenie mleczaków okazuje się być niezbędne, nie tylko z powodu bólu i dolegliwości, jakie powoduje próchnica. Zdrowe zęby mleczne zapewnią zębom stałym możliwość prawidłowego rozstawienia w jamie ustnej. Mleczaki pełnią ogromną rolę w kształtowaniu się prawidłowego zgryzu u dzieci. Uzębienie, które dotknięte zostało próchnicą, nie rozwinie się prawidłowo – stałe zęby, które wyrosną w miejscu zepsutych mleczaków, najprawdopodobniej będą na siebie nachodzić. Korygowanie tego typu wad jest długotrwałe, kosztowne i wymaga interwencji ortodonty.
Co więcej, kiedy zęby stałe rosną, naciskają na te mleczne. Podczas tego nacisku, dochodzi do kontaktu między zębem stałym a mlecznym. Efektem tego, istniejące w uzębieniu stany zapalne i choroby mogą przechodzić na zęby stałe, dalej powodując próchnicę i inne dolegliwości.
Bolesne leczenie zębów?
Wiele osób obawia się bólu, który kojarzony jest z leczeniem zębów. Bez obaw. Współcześnie, istnieje wiele sposobów na bezbolesne lub minimalnie bolesne metody. Wiele gabinetów dentystycznych jest dostosowanych do potrzeb najmłodszych.
„Tak” dla leczenia mleczaków
Próchnica, może wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości i wad zgryzu. Należy również dodać, że choroba ta, nieleczona, z pewnością będzie atakować dalej. Dlatego, zęby mleczne wymagają takiej samej dbałości, jak te stałe. Prawidłowa pielęgnacja uzębienia zaowocuje pięknym i zdrowym uzębieniem w przyszłości.