Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, a zdrowe zęby bez wątpienia dodają pewności siebie. Niestety, nie każdy może pochwalić się idealnym uzębieniem. Na szczęście istnieje rozwiązanie w postaci uzupełnień protetycznych, takich jak korony zębowe. W tym artykule wyjaśnimy, czym są korony, jakie rodzaje koron istnieją, dla kogo są przeznaczone i czy warto się na nie zdecydować.
Co to są korony na zęby?
Co to są korony na zęby – warto wyjaśnić ten termin. Korona na zęby jest jedną z wielu opcji uzupełnienia protetycznego. Przeznaczona jest do całkowitego pokrycia uszkodzonego zęba. Stosowana jest w celu odbudowy uzębienia, ochrony (wzmacnia) a przede wszystkim w celu zwiększenia estetyki zębów.
Co to jest korona na zębach w prostych słowach? To nakładka imitująca naturalny ząb, która przytwierdzona jest do uszkodzonego zęba w celu poprawy jego wyglądu, funkcjonalności i ochrony. Przywraca jego pierwotny kształt, rozmiar, a także naturalną funkcję. Dzięki koronom można wpłynąć na wygląd całego uzębienia, poprzez wyrównanie linii zębów – takie usługi wykonuje dobry protetyk w Radomiu – klinika KoronaDent wykorzystując najnowsze technologie.
W jakich sytuacjach może być zastosowana korona na zęby?
Korony na zęby poprawiają wygląd jamy ustnej i usprawniają funkcjonowanie zębów. Znajdują swoje zastosowanie na zębach uszkodzonych. Uszkodzony ząb (np. ukruszony) jest osłabiony. Nie spełnia już swojej funkcji tak jak dawniej. Osłabione zęby po kanałowym leczeniu także wymagają wzmocnienia. Podobnie jak ząb, który został osłabiony przez próchnicę. W takich przypadkach nakłada się korony zębów.
To wciąż nie wszystko, gdzie można zastosować korony na zęby. Istnieje możliwość zastosowania tego typu nakładek również na implantach zębowych. Jak widać, nie tylko naturalny ząb można w ten sposób chronić.
Rodzaje koron zębowych
Coraz popularniejszą formą przywracania pięknych zębów są korony. Warto przyjrzeć się, jak wyglądają i jakie są ich rodzaje. Otóż korony zębów dzieli się na kilka rodzajów ze względu na materiał, z jakiego wykonany jest taki element. Poniżej charakterystyka każdego z nich.
Korony porcelanowe
Rodzaje koron zebowych jak już wiadomo, dotyczą przede wszystkim materiału wykonania. Jedną z rodzajów koronek dostępnych dla pacjentów są korony porcelanowe na zęby. Są wykonane z porcelany. Istotna jest tutaj podbudowa konstrukcji korony, występuje w wersji metalowej lub ceramicznej. Metalowy rdzeń jest stosowany na bocznych zębach.
Warto wiedzieć, że u pacjentów, których zęby są bardzo zniszczone, stosuje się korony na podbudowie metalowej złota. Dlaczego? Ponieważ złoto wykazuje silne działanie przeciwpróchnicze i pomaga zahamować rozwój próchnicy. Taki rodzaj uzupełnienia stosowany jest głównie na tylne zęby, ponieważ materiał, z jakiego zbudowane są korony (porcelana), wykazuje większą odporność i wytrzymałość podczas przeżuwania.
Korony pełnoceramiczne
Kolejną opcją są pełnoceramiczne korony na zęby. To bez wątpienia najbardziej estetyczne propozycje. Wyglądem imitują naturalne uzębienie i jeśli ktoś nosi takie korony zębowe, trudno jest w ogóle poznać, że jest to uzupełnienie protetyczne. Jeśli chodzi o tego typu korony na zęby (rodzaje pełnoceramiczne), stosowane są zwykle na przednie zęby.
Korony pełnometalowe
Nie wszystkie propozycje cieszą się popularnością. Występuje także rzadko stosowana pełnometalowa korona zębowa. Rodzaje pełnometalowe to korony stosowane tymczasowo. Są to opcje kompozytowe lub akrylowe. Stosowane są raczej na chwilę lub w sytuacjach nieprzewidzianych. Wykorzystuje się je u pacjentów, u których nie ma możliwości założenia np. koron porcelanowych.
Kiedy stosuje się korony?
Kiedy rozważa się zabiegi estetyczne poprawiające wygląd i funkcjonowanie zębów, warto zadać sobie pytanie, co zastosować, czy mosty, czy korony na zęby, jakie wybrać spośród określonych rodzajów, ale także, jakie są wskazania do założenia takich koron.
Przede wszystkim wskazaniem do założenia koron jest odbudowa uszkodzonych zębów. Uszkodzenia mogą dotyczyć zmian próchniczych, osłabienia zęba, ścierania. W takim przypadku proteza korony przywróci pierwotny kształt i funkcję uszkodzonego zęba.
Koronę można zastosować, by poprawić ogólny wygląd uzębienia. Zęby mogą być nierówne, a dzięki koronom można uzyskać naturalny efekt, poprawiający wygląd całej szczęki i żuchwy. Na pytanie, czy warto robić korony na zęby, można odpowiedzieć twierdząco, gdy konieczna jest potrzeba zachowania struktury zęba. Taki zabieg można wykonać, kiedy korzeń jest zdrowy. Pomoże to uniknąć inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, ponieważ korona pełni funkcję ochronną.
Czy warto stosować Korony na zęby po leczeniu kanałowym? W takiej sytuacji zęby stają się bardzo osłabione. By móc je wzmocnić i przy okazji chronić zaleca się zastosowanie koron zębowych. Z pewnością warto to zrobić, aby nie nadwyrężać naturalnego zęba, który i tak został już osłabiony poprzez schorzenia leczone kanałowo. Warto także rozważyć założenie koron zębowych w przypadku wrodzonego braku szkliwa. Wówczas zęby są bardzo narażone na wszelkie urazy, uszkodzenia i zmiany.
Uzupełnienia protetyczne pod postacią koron stosuje się również jako podstawa dalszych zabiegów protetycznych. Korony na zęby stanowią podparcie dla mostów protetycznych. Jest to nawet zalecane, gdy uzupełnia się braki zębów, a takie rozwiązanie zapewnia stabilność i wytrzymałość protezy.
Kiedy się nie stosuje koron zębowych?
By można było założyć korony zębów, konieczne jest spełnienie określonych wymogów. Głównym czynnikiem decydującym o możliwości założenia korony na zęby, jest stan zdrowia zęba. Uszkodzony ząb, który ma niewystarczającą ilość zdrowej tkanki, nie nadaje się do tego, aby założyć koronę. Minimalna ilość to ok. 2-3 mm widoczne nad linią dziąseł. Pamiętać należy, że taki ząb trzeba odpowiednio przygotować, a więc oszlifować pod korony. Zęby, które uległy wykruszeniu, złamaniu mogą nie dawać odpowiedniej stabilności pod koroną. To główne przeciwwskazania do zastosowania popularnych koron zębów. W tym ostatnim przypadku istnieje jeszcze możliwość zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego, który umożliwia wydłużenie zęba metodą kliniczną.
Wytrzymałość koron zębowych?
Korona na zęby, tak jak większość rozwiązań stomatologicznych ma swój termin ważności. Czy warto zakładać korony na zęby? Okazuje się, że wiele zależy od stomatologa. Jeśli korona jest założona niezwykle precyzyjnie, może okazać się, że taki zabieg pozwoli na długi okres użytkowania nawet do 15 lat. Wszystko uzależnione jest od zastosowanych technik i precyzji lekarza. W niektórych przypadkach czas ten się wydłuża i przekracza 15 lat. W tym celu na uwadze trzeba mieć odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Trzeba dbać o korony zębowe. Rodzaje poszczególnych opcji uzupełnienia protetycznego (nie tylko korony, ale także i mostki) wymagają odpowiedniej pielęgnacji i rozwagi.
Jak wygląda zakładanie koron zębowych?
Zakładanie korony na zęby nie jest zbyt czasochłonnym zabiegiem. Jeśli zęby są odpowiednio przygotowane, można taki zabieg wykonać nawet w ciągu dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przygotowanie oznacza szlifowanie zębów. Jeśli ten proceder ma się za sobą, wówczas założenie koron następuje dość szybko. Na pierwszej wizycie (po szlifowaniu zębów) pobiera się skany lub wyciski zębów, które są konieczne do wykonania koron, także sprawdza się naturalną barwę zębów, aby dopasować właściwe korony. W tym celu zakłada się koronę tymczasową. Na następnej wizycie wkłada się właściwą koronę, przygotowaną wedle wcześniejszych ustaleń, a więc w odpowiednim kolorze i rozmiarze. Korony nie mogą odstawać od naturalnych zębów, dlatego ważne jest dokładne zbadanie jamy ustnej przed ich osadzeniem. Cały zabieg odbywa się oczywiście w pełnym znieczuleniu.
Właściwa pielęgnacja jamy ustnej pozwoli zachować piękny wygląd koron zębowych przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na to, że o korony trzeba zadbać tak samo, jak o naturalne zęby, a więc regularnie czyścić. Istotną kwestią jest kolor. Musi być on dopasowany do reszty zębów, aby nie odstawał. Niestety wybielanie nie jest dobrym pomysłem, kiedy pacjent posiada korony na zęby, ponieważ nie zmienią one swojego koloru pod wpływem zabiegów wybielających. Wybielić można jedynie naturalne zęby, ale w tym wypadku trzeba by pomyśleć o zmianie koron na takie, które będą dopasowane kolorystycznie do wybielonych zębów.
Dolegliwości bólowe po zabiegu
Jak w przypadku większości zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych, tak i względem zakładania koron na zębach można odczuć dyskomfort. Pomimo tego, że zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu, po założeniu koron można odczuwać dolegliwości bólowe. Zwykle trwają one kilka dni. Po tym czasie ból powinien ustąpić.
Jeśli tak się nie stanie, wymagana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, aby ustalić przyczynę i zlikwidować ból u pacjenta. Czy warto zakładać korony na zęby pomimo kosztów i dolegliwości bólowych w pierwszych dniach po zabiegu? Na pewno warto. Poprawia to wygląd zębów, a także ich funkcjonalność. Poza tym korony dodatkowo chronią zęby i odbudowują ubytki.
Jeśli oprócz koron, potrzebujesz zabiegu piaskowania zębów w Radomiu lub licówki w Radomiu, zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą.