Szybko rozwijająca się technologia stomatologiczna umożliwia stosowanie coraz bardziej zaawansowanych metod leczenia. Dzięki temu specjaliści są w stanie minimalizować ból oraz ingerencję i inwazyjność swoich zabiegów. Jedną z takich nowoczesnych technologii jest leczenie zębów pod mikroskopem, które to poszerza zakresy pracy stomatologa, a także rzutuje na bardziej precyzyjne  i komfortowe leczenie. Wpływa ono na zmniejszoną możliwość usuwania zębów w wielu przypadkach.

Co to takiego leczenie pod mikroskopem?

Leczenie pod mikroskopem jest określane jako najbardziej doskonała i precyzyjna metoda jaką może dysponować współczesna endodoncja. Stomatologia zajmująca się leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych i miazgi zęba wykorzystuje mikroskop do niezwykle dokładnego opracowywania kanałów zębowych. Dzięki temu urządzeniu następuje wielokrotne powiększenie i oświetlenie pola na którym wykonuje się zabieg, co sprawia, iż możliwe jest dokładne zapoznanie się z przebiegiem korzeni, ich kształtu, perforacji czy występujących zwężeń. Dodatkowo w czasie leczenia lekarz wykorzystuje endometr, który służy do mierzenia długości kanałów. To wszystko jest ratunkiem dla zębów, które leczone innymi metodami mogły by zostać usunięte.

Kro może być leczony pod mikroskopem?

Wskazaniem do leczenia pod mikroskopem są uszkodzone kanały zębowe. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu możliwe jest duże zbliżenie na te, które nie były by widoczne gołym okiem (np. kręte, wąskie lub nietypowe anatomicznie). Przede wszystkim leczenie to następuje w przypadkach:

  • leczeń pourazowych,
  • leczeń kanałów zębowych, które mają niezakończony rozwój korzeni,
  • udrażniania trudnych do lokalizacji, wąskich, zakrzywionych kanałów,
  • usuwania wkładów korzeniowo-koronowych odlewanych i prefabrykowanych,
  • pęknięć dna komory zęba wielokorzeniowego,
  • diagnostyki złamań korzeni,
  • leczenia zębów z resorpcją.

Jakie ma zalety leczenie pod mikroskopem?

Aby wykonywać zabiegi leczenia pod mikroskopem, znajdującym się tuż nad głową pacjenta, najpierw wysokiej jakości urządzenie operacyjne powiększy leczonego zęba nawet o 25 razy. Dzięki temu jest możliwość wglądu do komór zębowych, korzeni czy kanałów korzeniowych, niewidocznych w normalnych warunkach. Uwidacznia on również zęby trzonowe znajdujące się głęboko w jamie ustnej, które bez użycia mikroskopu są ciężko dostępne. Dokładny obraz ogranicza zakażenia czy też infekcje zębów wymagających kilku zabiegów. Oświetlenie skierowane na leczony obszar uwidacznia miejsca wymagające czyszczenia, uzupełniania czy też leczenia. Dodatkowo mikroskop posiada wysięgnik, co pozwala na regulację kątów nachylenia urządzenia.

Czy warto podjąć się leczenia pod mikroskopem?

Nowoczesna metoda leczenia zębów pod mikroskopem pozwala na oszczędność pieniędzy oraz czasu. Precyzyjność, a także powiększony obraz zapewnia możliwość wyleczenia i uzupełnienia zęba w sytuacji, gdy inne metody skutkują jedynie ekstrakcją. Duża skala i oświetlenie uwydatnią wszelkie ubytki, próchnice i kamień nazębny. Takie, które są w początkowej fazie istnienia również są zobrazowane, co zapobiega dalszemu rozwojowi choroby i trudniejszemu leczeniu. Dodatkowo ogromnym plusem wykorzystania tej metody jest bezbolesność (przy znieczuleniu miejscowym) i pozycja leżąca, która pozwala na zmniejszenie stresu oraz czasu wykonywania leczenia, skracającego się nawet do jednej wizyty. Wszystkie te plusy są ratunkiem dla mocno zniszczonych zębów, a także wpływają na brak występowania dalszych stanów zapalnych.