Problemy z jamą ustną zdarzają się stosunkowo często. Dbanie o zęby to nie tylko regularne szczotkowanie, ale także działanie na powstałe stany chorobowe. Wiele chorób jamy ustnej rozwija się w sposób stopniowy i początkowo nie dają objawów, które mogłyby zmusić pacjenta do wizyty u stomatologa. W poniższym artykule dowiedzą się Państwo, jakie schorzenia jamy ustnej najczęściej występują, a także jak trzeba reagować, jeśli zauważymy je u siebie. Czy są jakieś skuteczne sposoby na złagodzenie bólu? O tym więcej w poniższym artykule.

Pleśniawki i afty

Wśród najczęściej występujących schorzeń związanych z jamą ustną, wyróżnić można pleśniawki i afty. Choroby jamy ustnej związane z występowaniem aft powstają w wyniku różnych sytuacji. Afty najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, ale mogą mieć także związek ze spadkiem odporności organizmu. Zdarza się, że długotrwały stres może wpłynąć na występowanie aft w jamie ustnej. Zarówno afty, jak i pleśniawki są dość popularne. Są to najczęstsze choroby jamy ustnej, z którymi można się zmagać w każdym wieku. Afty występują jako niewielkie nadżerki na śluzówce, które pokryte są białym nalotem. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Są dość nieprzyjemne i towarzyszy im ból. Występują na błonie śluzowej języka, podniebienia, ale także i na policzkach po wewnętrznej stronie i wargach. Pojedynczy objaw chorobowy może wskazywać na nieprawidłowości w higienie, jednak nawracające stany chorobowe wymagają konsultacji medycznej. Być może nieodpowiednia dieta, infekcja lub niedobór witamin powodują takie nawroty schorzeń. W takim przypadku lekarze najczęściej zalecają badania krwi. Oczywiście w aptece znajdą się preparaty, które wspomagają leczenie aft, jednak warto odwiedzić specjalistę w tym kierunku, zwłaszcza jeśli choroba ta powraca jak bumerang. Pleśniaki natomiast występują najczęściej u małych dzieci.

Wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby to zmagania wielu osób. Problem z nadwrażliwością może być bardzo uciążliwy. Niestety jest to dość powszechny i dość często bagatelizowany problem. Przypadłość ta związana jest z dużym dyskomfortem. Czy można ją zaliczyć do choroby zębów? Zdecydowanie tak. Niemniej przyczyn takiej nadwrażliwości zębów jest wiele i mogą być różne. Choroby w jamie ustnej dotyczące nadwrażliwości zębów są dostrzegalne podczas spożywania pokarmów. W szczególności podczas spożywania ciepłych i zimnych potraw można odczuć charakterystyczny ból, który jest przeszywający i nieprzyjemny, choć krótkotrwały. Również podczas jedzenia słodkich potraw można odczuć podobny ból. Niektórym doskwiera on również podczas szczotkowania zębów. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów może być przyczyną nadwrażliwości. Do przyczyn takiego schorzenia zalicza się również bruksizm, czy recesję dziąseł. Także dieta bogata w cukry ma bezpośredni wpływ na występowanie nadwrażliwości zębów.

Próchnica zębów

Najczęstsze choroby zębów związane są zwykle z próchnicą. To choroba, która wiedzie prym wśród dolegliwości stomatologicznych od bardzo dawna. Statystycznie choruje na nią nawet 90% osób i to w każdym wieku. Próchnica wiąże się z bakteriami. Stany zapalne i próchnicę to choroby, które psują zęby. Bakterie próchnicze rozwijają się w tkankach twardych zęba. Oczywiście nieleczona próchnica prowadzi do utraty zęba. Zaniedbanie leczenia nie jest więc dobrym sposobem na pozbycie się tego problemu. Tutaj nie wystarczy jedynie dbać o czyste zęby. Choroby takie jak próchnica są dość uciążliwe, ponieważ mogą powodować ból. By unikać problemów związanych z próchnicą, konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej, ale także o regularne wizyty u stomatologa, który skontroluje stan uzębienia. Próchnica początkowo objawia się ciemniejszymi plamami na zębach. Dopiero w późniejszym stadium może dawać odczucia bólowe. Niestety większość pacjentów zgłasza się do stomatologów dopiero wtedy, kiedy poczują ból. Najrozsądniej jest przyjść, kiedy zauważy się ciemne plamy na zębie.

Zapalenie miazgi zębowej

Następstwem po nieleczonej próchnicy jest zapalenie miazgi zębowej. Objawem tego schorzenia jest przeszywający, intensywny ból. Zapalenia miazg zębów to choroby zębów i dziąseł. To nie tylko ból chorego zęba, ale również obrzęk dziąseł. Choroby związane z zapaleniem miazgi zębowej mogą dotyczyć również sytuacji związanej z mechanicznym uszkodzeniem zęba lub nieszczelnym wypełnieniem ubytków zęba. Metodą leczenia zapalenia miazgi zębowej jest zabieg endodontyczny. Dlaczego nie warto bagatelizować tej choroby uzębienia? Zaniechanie leczenia zapalenia miazgi zębowej może doprowadzić do martwicy miazgi zęba. Oznacza to, że takiego zęba nie da się już uratować.

Zgorzel

Następstwem nieleczonego zapalenia miazgi zębowej mogą być choroby zębów zwane jako zgorzele. To bardzo poważne schorzenie, za którego rozwój odpowiadają bakterie beztlenowe, które rozkładają martwą tkankę. Takie zmiany chorobowe mogą mieć wpływ również na zmiany kości wokół wierzchołka zęba. Przy takiej chorobie dochodzi do powstania przetoki  ropnej oraz do występowania torbieli. Nie pozostaje to bez znaczenia dla całego organizmu, ponieważ choroba ta może rozprzestrzenić się na inne organy. Nieleczony zgorzel może spowodować zapalenie np. wsierdzia. Zazwyczaj objawem takiego stanu chorobowego jest silny ból zęba, a wszystko zapoczątkowuje próchnica. Metodą pozbycia się bólu i choroby jest zwykle leczenie kanałowe.

Paradontoza

Osoby dorosłe mogą chorować na paradontozę. To jedna z poważniejszych chorób, z jakimi można zetknąć się, jeśli chodzi o choroby jamy ustnej i zębów. Paradontoza powstaje w wyniku nagromadzenia kamienia nazębnego. By nie dopuścić do rozwoju paradontozy, należy regularnie usuwać kamień nazębny. Należy to zrobić w gabinecie stomatologicznym. Zalecane jest, aby zabieg usunięcia kamienia nazębnego przeprowadzany był regularnie co pół roku. Jak poznać, że to paradontoza? Jej pierwszym sygnałem jest zwykle stan zapalny dziąseł. Dziąsła są wówczas obrzęknięte, obolałe, a nawet krwawiące. Można wówczas odczuwać dolegliwości bólowe podczas spożywania pokarmów o niskiej lub wysokiej temperaturze. Takie choroby zebów, które nie zostaną odpowiednio leczone, mogą w efekcie doprowadzić do rozchwiania zębów i ich utraty. Ważne, aby już na wczesnym etapie występowania sygnałów świadczących o paradontozie, udać się do lekarza stomatologa. Na wczesnym etapie wystarczą zwykłe zabiegi periodontologiczne.

Erozja szkliwa (kwasowa)

Kwasowa erozja szkliwa to schorzenie, które może wystąpić w różnym wieku. Dotyczy utraty wewnętrznych tkanek zęba. Utrata spowodowana jest działaniem kwasów znajdujących się w pożywieniu lub w wyniku choroby typu: refluks żołądkowo-przełykowy. By nie narażać swoich zębów na występowanie tej choroby, warto ograniczyć spożywanie pokarmów mających pH poniżej 4,5. Wśród popularnych owoców, które mają wpływ na rozwój tego schorzenia, są cytrusy.  Niektóre warzywa takie jak szczaw, szparagi czy brukselka także mają wpływ na tego typu schorzenia. Również słodkie napoje gazowane oraz alkohole warto ograniczyć, aby nie doszło do kwasowej erozji szkliwa. Wszystkie te produkty mogą osłabić szkliwo zęba, a to w efekcie powoduje większą podatność na wszelkie urazy. Takie schorzenia zębów można wyeliminować poprzez zmianę diety, o ile to właśnie je powoduje. Osoby cierpiące na refluks mają nieco trudniej. Nie należy jednak panikować, ponieważ wszelkie ubytki spowodowane kwasową erozją szkliwa można uzupełnić poprzez pracę protetyczną np. licówkami, czy mostkami.

Nadmierna suchość w ustach

Zęby a choroby, co jeszcze może niepokoić? Również Kserostomia, czyli nadmierna suchość w ustach powinna nas niepokoić. Powoduje ją nieprawidłowa praca ślinianek. Ślina jest niezbędna w jamie ustnej, np. neutralizuje kwasy i stanowi barierę ochronną przed bakteriami. Taki objaw chorobowy może świadczyć o poważniejszym stanie organizmu. Suchość w jamie ustnej mogą powodować również leki. Warto to skonsultować z lekarzem, ponieważ prawidłowa praca ślinianek ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Kserostomia może występować w przebiegu takich chorób jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy. Aby zapobiec chorobom jamy ustnej polecamy dentystę z Radomia KoronaDent, są to chirurdzy szczękowi z Radomia i dobrzy protetycy w Radomiu, którzy wykonują piaskowanie zębów w Radomiuwybielanie zębów w Radomiulicówki w Radomiu, czy leczenie kanałowe pod mikroskopem w Radomiu.