Korona-Dent

Białe plamy i przebarwienia na zębach u dziecka i dorosłego

Wygląd zębów może wiele powiedzieć o stanie zdrowia jamy ustnej. Czasem drobne przebarwienia, które początkowo nie są traktowane zbyt poważnie, mogą stać się przyczyną zmartwień. Wszelkiego typu przebarwienia i pojawiające się znienacka plamy warto przedyskutować ze specjalistą np. stomatologiem w Radomiu kliniką Koronadent. O czym świadczą białe plamy na zębach u dorosłych i u dzieci? Jakie są przyczyny ich powstania? Więcej na temat przebarwień i plam w białym kolorze widocznych na zębach znajdą Państwo w poniższym artykule.

Białe plamy na zębach

Białe plamki i przebarwienia mogą pojawić się na zębach zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wyglądają na niegroźne. Kojarzone są bardziej z reakcją na stosowanie past do zębów. W zasadzie większość uważa, że pojawiają się na skutek zmiany pasty do zębów, na te o działaniu wybielającym. Okazuje się, że białe plamy na zębach wcale nie muszą być takie niepozorne i godne lekceważenia. Biale przebarwienia na zębach mogą okazać się pierwszym symptomem próchnicy, co nie brzmi zbyt optymistycznie. Może być to początkowe stadium rozwoju próchnicy. Trudno jednak tak myśleć, jeśli białe odbarwienia na zębach pojawiają się na większości przednich zębów. Co należy zrobić w przypadku wątpliwości? Najlepiej skorzystać z usług dentysty, czy stomatologa – np. odbudowa zębów  w Radomiu.

Przyczyny powstania białych przebarwień

Przyczyny powstawania plam nazębnych widzianych jako białe plamy na zębach u dziecka i nie tylko, rozumiane są w dwojaki sposób. Po pierwsze winna może być amelogeneza, która związana jest z zaburzeniami na etapie kształtowania się szkliwa. Związane jest to z hipomineralizacją zęba, a więc niedowapnieniem.

Druga przyczyna pojawienia się przebarwień dotyczy problemu z próchnicą. Dochodzi wówczas do odwapnienia zębów, a białe plamy na zębach u dzieci zwiastują początkowy etap pojawienia się próchnicy. Kiedy przebarwienia zwiastują drugą przyczynę pojawienia się plam, najczęściej powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia związane ze śliną, a także złe nawyki żywieniowe.

Białe plamy i przebarwienia na zębach u dziecka i dorosłego

Hipomineralizacja

Białe plamy na zębach stałych u dzieci mogą być związane z zaburzeniem rozwojowym, które powstaje na skutek dojrzewania szkliwa. Zaburzenie to zwane jest w terminologii medycznej jako hipomineralizacja. Zaburzenie to związane jest z nieprawidłowościami związanymi z jakością szkliwa. Czego dokładnie dotyczy takie zaburzenie? Szkliwo ma prawidłową budowę i grubość, jednak jest zbyt mało wysycone potrzebnymi materiałami. Skąd biorą się takie zaburzenia jak hipomineralizacja? Zwykle spowodowane jest to wieloma czynnikami. Wśród nich doszukać się można zakażeń bakteryjnych, jak również wirusowych. Także zaburzenia związane z gospodarką wapniowo-fosforanową mogą objawiać się pojawieniem się białych przebarwień na zębach. Zażywanie niektórych leków także może w ten sposób się objawiać, jak również zbyt duża podaż fluoru.

Hipomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa

Jednym z rodzajów hipomineralizacji jest hipomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa, znana jako MIH. Wygląda ona bardzo podobnie, choć przebarwienia na zębach nie muszą występować tylko pod postacią białych plam. Biale przebarwienia na zębach u dziecka w zaburzeniu typu MIH może objawiać się także żółtymi lub nawet brązowymi przebarwieniami. Intensywność przebarwień świadczy o stopniu zaawansowania zaburzenia. Jak łatwo wywnioskować, im ciemniejszy kolor przebarwień, tym większy powód do zmartwień. Dlaczego tak się dzieje? Pomimo tego, że zęby mają prawidłową grubość, ich struktura jest porowata, a ząb dość miękki.

Z tego też powodu dochodzi do uszkodzeń. W takiej sytuacji dość szybko dochodzi do stanu odsłonięcia zębiny, a to z kolei najlepsza przestrzeń do rozwoju próchnicy. Warto dodać, że zęby dotknięte zaburzeniem MIH są nadwrażliwe. Oczywiście białe przebarwienia na zębach u dzieci nie muszą wskazywać rychłego problemu z próchnicą. Warto jednak sprawdzić to u specjalisty, w momencie zauważenia problemu i przebarwień nazębnych.

Plamy próchnicowe

W pierwszym stadium próchnicznym białe przebarwienia na zębach mlecznych mogą zwiastować utratę minerałów z powierzchni szkliwa. Nazwane jest to demineralizacją szkliwa. Oznacza tyle, że wskutek działania kwasów bakteryjnych powierzchnia zęba utraciła ważne minerały, osłabiając tym samym strukturę zęba. Taki stan, jaki widziany jest jako białe plamy na zębach dziecka, nazywany jest jako stadium próchnicy przedubytkową. Taki rodzaj próchnicy zwykle wiąże się z zaniedbaniami higienicznymi. Także dieta bogata w cukry jest znakomitym wyzwalaczem stanu przedubytkowego. Można więc doradzić, aby nauczyć dzieci dbać w sposób prawidłowy o swoje zęby poprzez szczotkowanie. Profilaktyka dotyczy także dobrych nawyków żywieniowych i rezygnacji z cukrów w diecie, zwłaszcza pod postacią słodyczy, słodkich napojów.

Dlaczego tak istotne jest wczesne działanie, kiedy pojawiają się białe plamy na zębach?

Początkowo białe plamy pojawiające się na zębach mogą nie wzbudzać niepokoju. Bagatelizowanie takich przebarwień może jednak mieć poważniejsze konsekwencje. Okazuje się, że stan choroby próchniczej na etapie występowania białego przebarwienia jest jeszcze do uratowania, a konkretniej do zahamowania postępu chorobowego. Wczesne działanie, czym może być remineralizacja, może skutecznie zahamować postęp chorobowy. Jeśli w porę nie zareagujemy i zbagatelizujemy problem z przebarwieniami, z pewnością dojdzie do rozwoju próchnicy, ubytków, a to z kolei wymusza konieczność rekonstrukcji tkanek zębowych. W związku z tym warto reagować, kiedy u dziecka pojawią się białe plamy na zębach. Jak usunąć takie przebarwienia, z pewnością więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć w gabinecie stomatologicznym, podczas ustalania zakresu działań. Warto to skonsultować, ponieważ chirurg dentysta w Radomiu będzie wiedział, jakiego podłoża są dane przebarwienia i co należy wykonać, aby pozbyć się problemu.

Leczenie ortodontyczne a plamy na zębach

Białe odbarwienia na zębach mogą pojawić się także na skutek leczenia aparatem ortodontycznym. To zaskakujące, ale w krótkim czasie, bo około po 4 tygodniach od momentu założenia aparatu można dostrzec białe plamy. Czemu tak się dzieje? Ma to zwykle związek z nieodpowiednią higieną. Zaniechanie higieny w czasie używania aparatu ortodontycznego może przynieść wielu niedogodności. Założenie aparatu ortodontycznego powinno skutkować skoncentrowaniem większej uwagi na higienie jamy ustnej niż dotychczas. Płytka bakteryjna dużo lepiej osadza się na miejscach trudno dostępnych i w zakamarkach aparatu, dlatego warto przyłożyć się do czyszczenia zębów podczas leczenia ortodontycznego.

Białe plamy i przebarwienia na zębach u dziecka i dorosłego

Fluoroza

Jednym z rodzajów hipomineralizacji jest fluoroza. Powoduje ją nadmierna ilość fluoru, jaka jest dostarczana do organizmu. Ma to związek z amelogenezą. Pojawienie się tego problemu zwykle dotyczy zębów stałych. Fluoroza objawia się najczęściej małymi, białymi plamami na zębach. W zależności od stopnia zaawansowania stanu fluorozy można zauważyć także brązowe przebarwienia. Zęby, na których pojawiają się białe plamki związane z fluorozą, są bardziej odporne na występowanie próchnicy. Jeśli jednak stan tego zaburzenia jest bardziej zaawansowany, a plamy mają brązowy odcień, wówczas istnieje większe ryzyko wystąpienia próchnicy.

W jaki sposób można temu zapobiec? Najlepiej postawić na właściwą dietę i zwiększoną higienę jamy ustnej. Profilaktyka fluorkowa także idzie w parze z wyżej wymienionymi sposobami zapobiegania takim stanom. Wystarczy stosować odpowiednie pasty do zębów zawierające fluor, które są rekomendowane dla danej grupy wiekowej.

W jaki sposób leczyć przebarwienia?

Białe plamy na zębach jak je właściwie leczyć? Kiedy przebarwienia te związane są wyłącznie z defektami estetycznymi, można wykorzystać różne sposoby na ich usunięcie. Więcej na ten temat zaoferuje stomatolog specjalista, który na pewno dokładnie zbada stan zębów i powstałe plamy. Dużo większym problem są dla pacjentów plamy wskazujące na początkowe stadium próchnicy. W tym wypadku rekomendowane jest pozostanie pod stałą opieką lekarza stomatologa. Z pewnością wykonywane podczas leczenia będą zabiegi remineralizacji zębów. Pomimo tego, że średnio zaleca się odwiedzać gabinet dentystyczny dwa razy w roku, osoby, które mają stwierdzoną hipomineralizację trzonowcowo-siekaczową, powinny umawiać się na wizyty średnio co 2-3 miesiące. Jest to szczególnie ważne z uwagi na zwiększoną porowatość szkliwa. Zwiększona porowatość oznacza lepszą retencję płytki nazębnej.

Wszelkie bruzdy powstałe na skutek zwiększonej porowatości i demineralizacji trzeba uszczelnić. Jaki zabieg pomoże uszczelnić bruzdy? Tym zabiegiem jest lakowanie. Warto pamiętać, że wykrycie wczesnego stadium próchnicznego nie powinno pozostać bez leczenia. Wczesne stadium idzie zahamować odpowiednimi zabiegami. Właściwa dbałość o zdrowie swoich zębów oznaczać powinna regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Tam też specjalista powinien przeprowadzić instruktaż poprawnej higieny jamy ustnej, aby nie doszło do pogorszenia się stanu.

Tagi:

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Zadbaj o swoje zdrowie!

Odwiedź naszą klinike stomatologiczną w Radomiu już dziś!

🦷 Dentysta Radom – Gabinet Stomatologiczny Korona Dent

Zostań naszym następnym Zadowolonym Klientem

Warto zaufać dentystom, którzy doskonale znają się na swojej pracy i zapewnią Ci kompleksowe wsparcie, niezależnie od tego, czy zgłaszasz się do gabinetu stomatologicznego czy interesuje Cię stomatologia estetyczna.