48 344 83 96 lub 885 102 525 klinika@koronadent.pl

75% dzieci ma próchnicę

W ramach 3. edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” przebadano niemal 10,5 tys. dzieci z 6 województw. Okazuje się, że 75% dzieci w wieku 6-9 lat ma próchnicę.

Według wyników badań zebranych w ramach akcji, ok. 25% dzieci nie myje zębów dwa razy dziennie, a próchnicą dotkniętych jest ponad 75% dzieci w wieku 6-9 lat. Zdaniem ekspertów, statystyki te są zatrważające.

Glass full of soft drink, next to it is the amount of sugar used in it

„Tak zły stan uzębienia jest spowodowany niewiedzą i lekceważeniem tego problemu. Dlatego też tak ważne jest zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej wśród dorosłych i dzieci” – przekazał prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. dr hab. Bartłomiej W. Loster.

W ramach trwającej od września akcji, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, bezpłatnymi przeglądami dentystycznymi zostali objęci uczniowie woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego. W Wielkopolsce program zawitał do Poznania, Dopiewa, Piły i Ostrowa Wielkopolskiego, i łącznie wzięło w nim udział ponad 1,7 tys. dzieci. Stomatolodzy biorący udział w akcji podkreślali, że dla wielu dzieci była to pierwsza w życiu wizyta u dentysty.

Zdaniem ekspertów największym problem w walce z próchnicą u dzieci jest wciąż niedostateczna edukacja. Brak też zaangażowania ze strony rodziców, które jest kluczowe, by pomóc dzieciom wypracować prawidłowe nawyki higieny.

„Bez zaangażowania rodziców nie zmniejszymy skali problemów” – mówiła Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dr Anna Jurczak. „W codziennej higienie jamy ustnej ważny jest sposób wykonywania poszczególnych czynności. Pokazujemy uczniom jak poprawnie szczotkować zęby oraz uczymy jak postępować w sytuacjach, kiedy nie możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów. W profilaktyce próchnicy oprócz codziennych, rutynowych działań ważne są również wizyty kontrolne u dentysty, które powinny się odbywać co najmniej raz na pół roku” – dodała.

Poza bezpłatnymi badaniami dentystycznymi przez cały rok szkolny odbywają się lekcje dla ok. 100 tys. uczniów na temat prawidłowej profilaktyki jamy ustnej. Dzieci otrzymują m.in. dwie publikacje edukacyjne – zeszyt „Ja i moje zęby” oraz książeczkę „Ja i mój uśmiech”.

Ideą programu “Chrońmy Dziecięce Uśmiechy”, współorganizowanego przez Polski Czerwony Krzyż jest profilaktyka chorób jamy ustnej, w tym walka z próchnicą u dzieci. W ramach wszystkich trzech edycji organizatorzy przebadali łącznie prawie 25 tys. dzieci z całego kraju.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęła Minister Edukacji Narodowej oraz krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Zapraszamy do pobrania bezpłatnych materiałów przygotowanych przez Polski Czerwony Krzyż:

Zeszyt Ja i moje zęby – pobierz ze strony www.pck.pl/media/repository/pliki/usmiech/1-3_Ja_i_moje_zeby.pdf

Książeczka Ja i mój uśmiech – pobierz ze strony www.pck.pl/media/repository/pliki/usmiech/4-6_Ja_i_moj_usmiech.pdf