Dbanie o higienę jamy ustnej, a także chodzenie regularne do dentysty jest metodą prawidłowego dbania o nasze zęby. Powinniśmy o tym pamiętać, dlatego że zęby są bardzo podatne na wszelkie zapalenia, infekcje spowodowane bakteriami pochodzących z różnych pokarmów, które mnożą się w naszej jamie ustnej. Regularne dbanie o stan naszych zębów jest więc bardzo ważne, ponieważ zapobiega infekcjom zębów.

Ze względu na różnorodność jedzenia, które spożywamy, a także napojów, jakie pijemy, powinniśmy przynajmniej dwa razy w ciągu doby myć zęby. Do tego, w ciągu roku powinniśmy odbywać minimum jedną wizytę kontrolną u dentysty.

Jednak kiedy nie dbamy o prawidłowy stan naszej jamy ustnej, może dojść do różnych stanów zapalnych zęba, a tym samym w konsekwencji przełożyć się na zapalenie miazgi zęba. Wtedy oczywiście jedynym wyjściem na uratowanie zęba jest poddanie go leczeniu kanałowemu.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe inaczej zwane również leczeniem endodontycznym jest to metoda polegająca na specjalistycznym leczeniu zęba polegająca na zabiegu leczenia zapalenia miazgi. Taki ząb jest leczony, ponieważ wcześniej nie była leczona próchnica lub też doszło do urazów zęba. Niestety czasami zdarza się również, ze próchnica zęba jest nie do końca wyleczona lub też jej przebieg leczenia został zaniedbany przez pacjenta. Gdy dochodzi już do poważnego zaawansowanego stadium próchnicy zęba, wtedy bezapelacyjnie potrzebny jest zabieg leczenia kanałowego. Jest to jedyna droga do uratowania chorego zęba. Kiedy są już widoczne nieodwracalne zmiany i miazga zęba jest w stanie zapalenia, wtedy leczenie kanałów zęba jest najsłuszniejszą metodą.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Przede wszystkim najpierw lekarz dentysta powinien zlecić odpowiednie zrobienie zdjęcia rentgenowskiego chorego zęba. Na podstawie zdjęcia może on zdiagnozować stan chorego zęba oraz umiejscowienie kanałów.

Leczenie kanałowe zęba polega na tym, że miazga chorego zęba zostaje w sposób całkowity usunięta przez dentystę z komory i z kanałów leczonego zęba. Podczas takiego zabiegu we wnętrzu chorego zęba następuje wielokrotne dezynfekowanie jego powierzchni. Potem następuje wypełnianie kanałów zęba specjalistycznymi materiałami, które w przyszłości mają zapewnić, że nasz ząb będzie dobrze uszczelniony i niepodatny na infekcje bakterii.

Jeżeli ząb posiada także niewielkie uszkodzenia, jest możliwość odbudowania jego powierzchni za pomocą materiałów kompozytowych. Natomiast większe ubytki zęba będą skutkować podjęciem zabiegu odbudowy protetycznej powierzchni takiego zęba.

Coraz częściej do leczenia kanałowego stosuję się specjalistyczne mikroskopy zabiegowe, które zapewniają dokładniejsze leczenie zęba lub też powtórne jego leczenie jeśli wcześniej źle przeprowadzono zabieg leczenia kanałowego takiego zęba.

Kiedy jest konieczne leczenie zębów metodą kanałową?

Przede wszystkim, konieczność leczenia zęba metodą kanałową jest zalecana wtedy, kiedy nastąpiło nieodwracalne oraz zaawansowane zapalenie miazgi chorego zęba. Takie zapalenie zęba nastąpiło wskutek nieleczonej wcześniej próchnicy. W związku z tym bakterie gromadzące się w zębie spowodowały zapalenie się miazgi. Ząb jest wtedy bardzo wrażliwy na zmiany temperatury, a także na dociskanie. Leczenie kanałowe jest również przeprowadzane ponownie, jeżeli kanały zęba nie zostały prawidłowo wypełnione, a także gdy są jakieś zmiany przy szczycie korzenia lub też leczony wcześniej ząb metodą kanałową po prostu nas boli.